28

lis
Jak stworzyć bezpieczny dom dla seniora i osób niepełnosprawnych?
Domowa przestrzeń powinna stwarzać idealne warunki do odpoczynku i wyciszenia oraz wpisywać się w potrzeby wszystkich domowników. W takim miejscu chcemy się czuć bezpiecznie. Wymienione aspekty są szczególnie ważne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jak urządzić bezpieczny dom dla seniora? O czym należy pamiętać podczas aranżacji mieszkania dla osoby przewlekle chorej? Podpowiadamy. 

Jak przygotować dom dla seniora?

Opieka nad osobami starszymi i przewlekle chorymi jest dużym poświęceniem. Jednocześnie stanowi nie lada wyzwanie. Priorytetem jest zapewnienie seniorom wygody oraz bezpieczeństwa w codziennym funkcjonowaniu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, wadami wzroku czy problemami z utrzymaniem równowagi. W standardowo wyposażonym mieszkaniu przyda się kilka zmian oraz wprowadzenie pewnych poprawek. Stworzenie komfortowej i bezpiecznej przestrzeni pozwoli im na większą samodzielność. Przede wszystkim warto usunąć wszystkie niepotrzebne meble lub ustawić je w taki sposób, by nie utrudniały przemieszczania się. Zamiast dywanów warto zainwestować w wykładziny, dzięki którym można ograniczyć ryzyko potknięć i upadków. W przypadku osób zmagających się z chorobą Alzheimera, wskazane jest oznakowanie wszystkich pomieszczeń oraz opisanie zawartości szuflad czy szafek. Nie można też zapominać o względach bezpieczeństwa, takich jak odpowiednie zabezpieczenie wszystkich narzędzi i sprzętów, kuchenki gazowej czy drzwi wejściowych. Z pewnością przydadzą się różnego rodzaju uchwyty i poręcze, m.in. przy wannie, muszli klozetowej lub umywalce.

Organizacja opieki długoterminowej nad seniorem

W przypadku osób niesamodzielnych i unieruchomionych przez dłuższy czas znaczenie ma właściwa higiena i pielęgnacja. Przede wszystkim nie wolno zapominać o profilaktyce odleżyn, czyli częstej zmianie pozycji, oklepywaniu narażonych miejsc, delikatnym osuszaniu skóry oraz częstej wymiana wyrobów chłonnych. Spośród działań ograniczających ryzyko powstawania martwicy tkanek warto wymienić: ułożenie chorego na materacu dynamicznym, zastosowanie udogodnień tj. wałki, krążki czy podpórki, codzienne prześcielanie łóżka, unikanie przepocenia i przegrzania. Warto zadbać o odpowiednie łóżko dla przewlekle chorego. Możliwie najlepszym wyborem jest egzemplarz z regulowanym zagłówkiem lub z podnoszonymi bokami. Do tego najlepiej wybrać materac z komorami napełnionymi powietrzem. Istotne znaczenie mają też techniki ułatwiające pielęgnację. W przypadku mycia całego ciała ważna jest kolejność, zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz intymności. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe dobranie i odpowiednie zakładanie wyrobów chłonnych. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko wycieku moczu, otarcia czy podrażnień skóry.
Zasady pielęgnacji odnoszą się do codziennego mycia skóry przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem specjalistycznych kosmetyków. Po tym należy dokładnie i delikatnie ją osuszyć. Następnie można natłuścić i nawilżyć skórę, np. przy użyciu oliwki, balsamu lub preparatu do pielęgnacji niemowląt. Warto też zadbać o odpowiednie żywienie i karmienie przewlekle chorego. W przypadku osób w podeszłym wieku zaleca się 4-5 posiłków dziennie.

Zasady przystosowania mieszkania do potrzeb seniora

Zadbanie o ograniczenie barier architektonicznych – jeśli to możliwe, należy zdemontować zbyt wysokie progi, wąskie przejścia, schody, leżące na podłodze kable oraz trudne do otwarcia drzwi i okna. Budynek powinien być dopasowany do osób z niepełnosprawnościami. Warto postarać się o zastosowanie posadzki antypoślizgowej (np. z płytek ceramicznych z fakturą) lub wykładziny na całej powierzchni podłogi. Niewielkie wycieraczki należy zwinąć, ewentualnie można je przytwierdzić do podłoża taśmą dwustronną.
  1. Montaż mebli i klamek na odpowiedniej wysokości – jest pierwszym krokiem podczas urządzania bezpiecznego domu dla seniora oraz osoby niepełnosprawnej. Przede wszystkim warto zrezygnować z wysokich szafek. Wszystkie sprzęty i elementy zabudowy powinny znajdować się na wysokości niewymuszającej schylania się. Wskazana jest rezygnacja z szafek wiszących czy mebli bezuchwytowych.
  2. Zastosowanie praktycznych akcesoriów – w łazience warto zamontować praktyczne poręcze i specjalne uchwyty. Zamiast wanny lub wysokiego brodzika przyda się kabina prysznicowa bez progów. Na posadzce powinna się znaleźć mata antypoślizgowa, natomiast przy ścianie można przymocować składane krzesło kąpielowe.
  3. Wybór nowoczesnych drzwi balkonowych – wskazane jest zamontowanie systemu przesuwnego z obniżonym progiem. W przypadku osób poruszających się na wózku sprawdzi się inwestycja w modele z klamkami na niższej wysokości i mechanizmem zatrzasku.
  4. Zadbanie o komfort termiczny oraz akustyczny – warto zamontować okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, które zostały wyposażone w trzyszybowy pakiet z ciepłymi ramkami. Warto dbać o regularne wietrzenie pomieszczeń. Komfort akustyczny zapewnią okna o dźwiękoszczelności na poziomie 40-45 dB.

Jak stworzyć odpowiedni dom dla seniora?

Aranżując mieszkanie dla osób starszych i niepełnosprawnych, nie można zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Chodzi o ograniczenie barier architektonicznych, których podopieczny nie jest w stanie pokonać. Przede wszystkim należy dołożyć wszelkich starań, by ograniczyć ryzyko potknięć i upadków na śliskiej posadzce. Niezbędne jest także zastosowanie dużej liczby szafek stojących oraz rezygnacja z modeli wiszących. Najlepiej zainwestować w egzemplarze z większymi uchwytami. Wygodnym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w kosze wysuwane typu cargo.
Bezpieczny dom dla seniora to taki, w którym dodatkowo zostały zamontowane czujniki dymu czy zalania. W takim miejscu nie może też zabraknąć drzwi bezprogowych wpływających zarówno na funkcjonalność, jak i wystrój wnętrz. W łazience przyda się zwłaszcza płaski brodzik oraz umywalka na odpowiedniej wysokości.

Podobne

Posty