28

lis
Dieta przy nietrzymaniu moczu

Problem nietrzymania moczu bez wątpienia jest problemem złożonym. Jego wyeliminowanie wymaga więc podjęcia kompleksowych działań, które dotyczą nie tylko bezpośrednich metod, jak ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy kontrolujących zacisk cewki moczowej, i tym samym świadome oddawanie moczu, ale też pośrednich. Mowa tu o diecie i prowadzonym stylu życia, które też odgrywają bardzo dużą rolę w walce z NTM i jego symptomami. Jak powinna wyglądać dieta osoby zmagającej się z nietrzymaniem moczu i jakie nawyki powinny ją uzupełniać?

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która coraz częściej dotyka osób młodych, żyjących aktywnie, które chcą cieszyć się pełnią życia. Tymczasem symptomy, które jej towarzyszą, bardzo często to uniemożliwiają. Dlatego w przypadku zauważenia u siebie pierwszych objawów, takich jak chociażby mimowolne popuszczanie kilku kropelek moczu podczas wzmożonej aktywności fizycznej, skakania czy nagłego śmiechu, powinny skłonić nas do szybkiej wizyty u lekarza w celu ustalenia przyczyny odpowiedzialnej za pojawienie się NTM.

Musimy mieć na uwadze fakt, że takie błahe z pozoru „wypadki” nie tylko mogą zdarzać się coraz częściej, ale też przybierać na sile, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Poza metodami skupiającymi się wokół usuwania przyczyn odpowiedzialnych za nietrzymanie moczu ważne są także czynniki pomagające zachować prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Jednym z istotniejszych jest dieta.

Pokarmy, które podrażniają pęcherz – sprawdź, czego unikać

Bardzo duże znaczenie w zakresie zmniejszenia ryzyka wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu ma redukcja masy ciała, bo nadwaga i otyłość sprzyjają ich pogłębianiu. Poza wprowadzeniem zdrowej diety, o właściwej wartości kalorycznej, istotne jest również to, aby w codziennym jadłospisie unikać potraw moczopędnych oraz ograniczyć płyny o podobnym wpływie. Mowa tu przede wszystkim o alkoholu i kofeinie, które za sprawą substancji w nich zawartych uaktywniają pęcherz. Kofeina nie tylko działa moczopędnie, ale dodatkowo utrudnia prawidłową pracę mięśni, także tych, które kontrolują funkcjonowanie cewki moczowej i pęcherza. Alkohol z kolei zaburza działanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za koordynację mózgu z układem moczowym.

Jako że nietrzymanie moczu o charakterze przejściowym bardzo często jest następstwem stanu zapalnego pęcherza lub jego nadaktywności, warto na ten czas wykluczyć z diety niektóre produkty i potrawy. Pokarmy, których należy unikać przy podrażnionym pęcherzu to przede wszystkim owoce cytrusowe i soki z nich wyciskane.

Najlepsze produkty, które warto wdrożyć do diety przy nietrzymaniu moczu

  • Błonnik pokarmowy – jest ważnym składnikiem dla osób z nietrzymaniem moczu. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu, m.in. pobudza perystaltykę jelit, oczyszcza je ze złogów oraz poprawia mikroflorę bakteryjną. Pozwala wyeliminować zaparcia, które wywołują nacisk na pęcherz. Źródłem błonnika są świeże warzywa i owoce, np. porzeczki czy maliny. Ponadto można go też znaleźć w produktach pełnoziarnistych, takich jak: razowe pieczywo i makaron, brązowy ryż, płatki wielozbożowe.
  • Źródła witaminy C – w jadłospisie osób z inkontynencją nie może zabraknąć zielonej pietruszki, czarnej porzeczki oraz czerwonej papryki. Wskazana jest także podaż owoców jagodowych i dzikiej róży. Witamina C odpowiada za produkcję kolagenu oraz uelastycznienie tkanek budujących układ moczowy. Dodatkowo wpływa na uszczelnienie ścian naczyń krwionośnych.
  • Magnez – wspiera funkcjonowanie mięśni i nerwów. Pierwiastek ten odpowiada za przekaźnictwo nerwowe, w tym minimalizowanie skurczy mogących przyczyniać się do inkontynencji. Bogate w magnez są warzywa, tj.: kapusta, brokuły czy szpinak. Do diety przy nietrzymaniu moczu warto wdrożyć orzechy, ziarna i nasiona roślin strączkowych. Źródłem magnezu jest również kakao oraz gorzka czekolada.
  • Żurawina – jest znana z dobroczynnego wpływu na układ moczowy. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, co ogranicza ryzyko występowania infekcji. Dodatkowo jest wykorzystywana w łagodzeniu dolegliwości ze strony wątroby czy nerek. Sok z żurawiny zapobiega nawracającym zapaleniom pęcherza moczowego i działa przeciwutleniająco. Z tego względu spowalnia proces starzenia się organizmu.
  • Krzemionka – wspomaga leczenie stanów zapalnych pęcherza. Wzmacnia włosy i paznokcie, zmniejsza aktywność enzymów prozapalnych oraz regeneruje tkankę łączną. Źródłem krzemionki są ogórki, rzodkiewki, orzeszki ziemne, pestki słonecznika czy migdały.
  • Zioła – wiele z nich można stosować na nietrzymanie moczu. Dieta wspomagająca leczenie inkontynencji powinna być ustalona indywidualnie dla każdego pacjenta. Najczęściej wprowadza się do niej produkty, takie jak: ziele pokrzywy, korzeń mniszka lekarskiego, zielona herbata, kwiat lipy. Rozgrzewające okłady warto przygotować z tasznika czy skrzypu polnego.

Przestrzeganie zasad dotyczących zdrowego odżywienia, odpowiednie ćwiczenia oraz stosowanie się do zaleceń lekarza – wszystko to zdecydowanie zwiększy szansę na powrót do świadomej kontroli oddawania moczu. Na czas terapii dla własnego komfortu warto zaś sięgnąć po produkty pozwalające utrzymać higienę intymną na wysokim poziomie, jak wkładki higieniczne marki TENA. Pozwalają one w pełni skupić się na leczeniu, ułatwiając radzenie sobie ze wstydliwymi następstwami dolegliwości.

Podobne

Posty