28

lis
Trudne pytania o nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu (NTM) dotyczy przede wszystkim kobiet i to coraz młodszych. Dlaczego tak się dzieje?

Objawy NTM, takie jak mimowolne popuszczanie moczu przy śmiechu, kaszlu czy w czasie wysiłku fizycznego, mogą pojawić się na każdym etapie życia kobiety. Przyczynia się do tego osłabienie mięśni dna miednicy, które podtrzymują cewkę moczową oraz pęcherz. Stan ten często ma związek z ciążą i porodem. Wpływ na pojawienie się tego problemu u młodych kobiet ma również prowadzenie nieodpowiedniego stylu życia – spożywanie nadmiernej ilości niektórych płynów (zwłaszcza kawy czy alkoholu), palenie papierosów, nadwaga, nadmierny wysiłek fizyczny. Z wiekiem rzeczywiście wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości NTM, jednak obecnie, z powodu wyżej wymienionych czynników zdarza się, że borykają się z tą dolegliwością już znacznie młodsze kobiety.

Jakie sygnały powinny być dla nas alarmujące?

Kiedy możemy mówić o nietrzymaniu moczu? Pierwszą oznaką NTM, która powinna nas zaniepokoić jest częste i niekontrolowane popuszczanie moczu oraz odczuwanie zwiększonego niż zwykle parcia na pęcherz. Mimowolne oddawanie moczu ma miejsce zwykle w trakcie takich aktywności jak śmiech, kichanie, kaszel czy uprawianie sportu. Może ono również następować w trakcie podnoszenia cięższego przedmiotu. Zdarza się jednak, że popuszczana ilość moczu jest tak niewielka, że możemy tego nawet nie zauważyć. Wtedy objawem jest po prostu wilgotna bielizna. Wówczas warto zacząć obserwować swoje ciało – reakcję pęcherza na większą ilość płynów czy częstość wizyt w toalecie.

Czy można sobie radzić samemu czy trzeba leczyć?

Problem NTM u każdej osoby wymaga indywidualnej oceny lekarza, najlepiej ginekologa lub urologa. Młodym pacjentkom, zmagającym się zazwyczaj z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, lekkim lub średnim, specjaliści doradzają trening wzmacniający mięśnie dna miednicy. Czasami najprostszym rozwiązaniem jest zmiana stylu życia: kontrola masy ciała czy zaprzestanie palenia papierosów. Gdy te metody nie są wystarczające, skuteczne może okazać się leczenie farmakologiczne, wpływające na napięcie pęcherza moczowego oraz leczenie zabiegowe. Większość zabiegów chirurgicznych polega na podwieszeniu cewki moczowej lub wytworzeniu ucisku działającego na cewkę i powodującego lepsze jej zamknięcie.

Jak mimo nietrzymania moczu czuć się komfortowo w dzień i podczas snu?

Ważne jest przede wszystkim odpowiednie dbanie o higienę intymną. Osoby borykające się z problemem NTM powinny myć okolice intymne bieżącą wodą, przynajmniej 2 razy dzienne, stosując żele do higieny intymniej o odczynie zbliżonym do tego w pochwie (pH5.5). Pomocne może być również stosowanie chusteczek odświeżających. Ważne jest, aby wybierać bieliznę osobistą z naturalnych tkanin, najlepiej bawełny. Dodatkowo, na każdym etapie ważne jest stosowanie specjalistycznych produktów, dedykowanych osobom z NTM, takich jak np. TENA Lady czy TENA Pants. Są cienkie i całkowicie niewidoczne pod Essity Internal ubraniem, a jednocześnie wchłaniają wilgoć oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Istnieją również produkty specjalistyczne stworzone również z myślą o ochronie w ciągu nocy np. TENA Lady Normal Night czy TENA Pants Super Night OTC. Mają one zwiększoną chłonność oraz budowę, która wyjątkowo skutecznie chroni przed przeciekaniem w pozycji leżącej.

Podobne

Posty